Je lepší kolo a ergometr, nebo běh?

Mnohé internetové fórum řeší, zda je lepší cyklistika, nebo běhání. Vyjadřují se k tomu rekreační i profesionální sportovci. Jisté je, že sport má být především zábavou, a tak by měl být všestranný.

Kdo se soustředí zejména na běhání, může ho na jaře a v létě doplňovat cyklistikou, v zimě ergometrem. Kolo totiž odlehčí kloubům a navíc představuje jeden z nejlepších dopravních prostředků. Umožňuje překonat velké vzdálenosti s rozumnou námahou. To je však i nevýhoda kola, kdy například při jízdě z kopce nevydáváte žádnou energii.

Na druhé straně, na Maratónském blogspotu se píše: "I poměrně slušný běžec běhá zhruba hodinu, maximálně řekněme dvě hodiny. Na kole možná jedete v maličko nižší intenzitě, ale většinou podstatně déle." Jeho autor uvádí, že jízdou na kole vydá řádově více energie než běháním, proto ji doporučuje i k hubnutí a zlepšení aerobního výkonu.

Ergometr a hubnutí

Pro cílené snížení hmotnosti je ideální ergometr, protože si na něm nastavíte vše potřebné a máte přehled o svých výkonech. Musíte ho však používat alespoň 30 až 40 minut ve správné tréninkové zóně. Jen tak budete vydávanou energii čerpat z tukových zásob, a ne ze svalové tkáně.

Základem efektivního tréninku na ergometru je tepová frekvence (ukazatel intenzity cvičení). Doporučuje se dodržovat 55 až 70 % maximální tepové frekvence. Tu zjistíte orientačně odečtením svého věku od čísla 220 (např. 220 - 30 = 190 tepů za minutu je max. TF 30letého člověka).

Pozor však na začátečnické chyby a při startu cvičení na ergometru se nepřepínejte. Zde platí úplně to samé, co pro běhání v terénu: efektivnější je pomalejší a delší pohybová aktivita. Ovšem taková, která vás bude bavit. V přírodě je to snadné, tam jsou změny na každém kroku, a u domácích trenažérů si vypomožte třeba jejich napojením na tablet či chytrý telefon, čímž se dostanete do terénu alespoň online. Máte tak zajištěn pestrý trénink i v nepříznivém počasí.

Výživa při sportovních aktivitách

Při hubnutí si upravte také jídelníček - rozdělte stravu na 5 menších denních dávek a doplňte ji vlákninou, vitamíny, minerály a kvalitními tuky (tzv. esenciálními mastnými kyselinami). Pijte nejlépe čistou vodu, neslazený čaj a občas minerálku či iontový nápoj. Pokud běžecký nebo cyklistický trénink zvládnete zhruba do 45 minut, nemusíte průběžně jíst ani pít, zhruba po hodině je to však naprosto nutné, aby vám v určité chvíli nedošly síly.

Závěrem

Z hlediska metabolismu, srdce a dýchání je zátěž při poctivě vykonávaných sportech obdobná. Zda zvolit kolo, nebo běh, je tedy spíše věcí osobní volby, než všeobecného doporučení. Vedle vytrénovaných běžců tu vždy bude většina lidí, která se chce pohybovat jen regeneračně, a pro ty může být nejlepší řešení ergometr v obýváku, na který mohou nasednout úplně kdykoliv.


Publikováno: 2. 8. 2016